بنـــــدرترکمـــــــــــن

بندر ترکمن، لمیده بر ساحل آرام خلیج گرگان نخستین شهر مهندسى ساز ایران که هنوز خیابان هاى عریض و موازى آن پس از گذشت ۷۰ سال این ادعا را اثبات مى کند، فقط ۱۵ دقیقه با کوه هاى پوشیده از جنگل البرز شرقى و ۲۰ دقیقه با مناطق بیابانى شمال گلستان فاصله دارد. به همین دلیل مسافرانى که وارد آنجا مى شوند مى توانند بیشتر اقالیم موجود در ایران را در یک منطقه به تماشا بنشینند. علاوه بر آن وجود تپه ها و محوطه هاى باستانى درکنار مردم خونگرم ترکمن صحرا که اکثر ساکنان این شهرستان را تشکیل مى دهند بر زیبایى هاى آن افزوده است.

 سرزمینى که از بوى خوش سود دریا با عطر گل هاى نارنج و یاس فضاى آن پرشده، مسلماً جایى بى نظیر براى لذت بردن هر مسافر است، وقتى زنان و مردان آرام ترکمن را ببینند که به هر مسافرى که لازم باشد کمک مى کنند. اما این تنها گوشه اى از گنجینه صحراى ترکمن است که مسافران به آن دست یافته اند.

اسکله و دریا در غرب بندر ترکمن تکه اى از این گنجینه است. براى رسیدن به این اسکله باید پشت چراغ قرمز ریل راه آهن تهران - گرگان به انتظار نشست، براى زمانى که قطارى در راه باشد. بعد از رد شدن از روى ریل، جاده اى شروع مى شود که در ۲ طرف آن آب ایستاده و در امتداد آن اسکله بندرترکمن قرار دارد. در اسکله هم سکوهاى استراحت، ایستگاه قایق هاى موتورى و بازارچه ساحلى وجود دارد

 منبع:

 http://hojanepes.persianblog.ir

 

*******************************

*******************************

*******************************

در این صفحه می توانید عکس هایی از شهرستان ترکمن را مشاهده کنید.

دوستانی که از این شهرستان عکس هایی (طبیعی، اجتماعی، فرهنگی) دارند، می توانند در صورت تمایل آنها را به آدرس ایمیل من ارسال کنند تا به اسم خودشان در این صفحه قرار گیرد. البته عکس ها بایستی توسط خودشان گرفته شده باشد. همچنین عنوانی برای عکس انتخاب شود.

ایمیل من

majidgharanjik@yahoo.com

..........................................................................................

اسکله ی بندرترکمن

اسکله ی بندرترکمن 

بازارچه ی ساحلی بندرترکمن

بازارچه ی ساحلی بندرترکمن

بازارچه ی ساحلی بندرترکمن

بازارچه ی ساحلی بندرترکمن

پرندگان ساحلی در بندرترکمن

 

پرنده ی ساحلی در یک روز بهاری

 

پرواز پرندگان

پیشروی آب دریا در یک کانال زهکش

 

ریل راه آهن در ورودی بندرترکمن

ساحل بندرترکمن

 

ساحل خلیج گرگان

  

ساحل روستای چپاقلی در یک روز بهاری

 

صیادان قایق سوار در ساحل روستای چپاقلی

 

عصر یک روز بهاری در ساحل بندرترکمن

 

غروب خورشید از اسکله ی بندرترکمن

 

غروب خورشید ساحل بندرترکمن

 

غروب خورشید ساحل بندرترکمن

 

غروب خورشید ساحل در ساحل بندرترکمن

 

فروشنده ای در بازارچه ی ساحلی بندرترکمن

 

قاصدک بهاری

 

گیاهان دریایی روویده بر روی بقیای موج شکن

 

گیاهان دریایی ساحل روستای چپاقلی

 

گیاهان ساحلی

 

گیاهان ساحلی

 

ماشین عروس

ماشین عروس

ماهیگیر ترکمن

 

موج شکن ساحل بندرترکمن

 

موج شکن ساحل بندرترکمن

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

موقعیت در استان

       شهرستان « ترکمن » با مختصات جغرافیایی بین ′58 °53  و  ′18 °54 طول شرقی و  ′50 °36  و  ′20 °37 عرض شمالی از شهرستان های استان گلستان است که در غرب آن قرار دارد. این شهرستان از شمال به کشور ترکمنستان ، از شرق به شهرستان آق قلا ، از جنوب به شهرستان کردکوی و از غرب به دریای خزر محدود است. وسعت آن در حدود 1900  کیلومتر مربع می باشد و دارای دو بخش مرکزی و گمیشان ، سه شهر بندرترکمن ، گمیشان و سیمین شهر و سه دهستان جفربای جنوبی (در بخش مرکزی) ، جعفربای شرقی وغربی (در بخش گمیشان) می باشد.

      داشتن مرز آبی با دریای خزر(حدود 50 km ) ، وجود تاسیسات اسکله ، راه آهن سراسری ، نزدیکی به بزرگراه سراسری شمال ، زمین های مستعد کشاورزی ، فرهنگ خاص منطقه و ... از امکانات بالقوه و بالفعل برای توسعه ی این شهرستان است. از طرفی نزدیکی به مرکز استان (گرگان) به لحاظ اداری - سیاسی آن را در موقعیت مناسبی قرار داده است. موقعیت سیاسی و ارتباطی شهرستان در نقشه ی شماره ی 2 و 3 و 4 مشخص شده است.

بندرترکمن

همان طور که در نقشه دیده می شود شهرستان بندرترکمن با چند راه ارتباطی با اطراف خود در ارتباط می باشد. این راه ها شامل مسیرهای زیر است :

•v     بندر ترکمن - گرگان(ارتباط با مرکز استان و شمال شرق کشور)

•v     بندرترکمن - کردکوی(ارتباط با بزرگراه سراسری شمال و تهران)

•v     بندرترکمن - آق قلا(به سمت مرکز و شرق استان)

•v     بندرترکمن - گمیش تپه(به سمت مرز ترکمنستان)

•v     گمیش تپه - آق قلا

•v     بندر ترکمن - بندرگز(کم اهمیت)

•v     بندر ترکمن - سیمین شهر(قارقی)

•v     گمیش تپه - سیمین شهر(قارقی)

مهم ترین آنها مسیر بندر ترکمن - گرگان (مرکز استان) و سپس مسیر بندرترکمن - گمیش تپه می باشد که ارتباط بیشتر نقاط مسکونی شهرستان را با یکدیگر و خارج از شهرستان برقرار می کند.

جغرافیا و منابع طبیعی

ـــ اقلیم

اقلیم شهرستان از نوع آب وهوای معتدل خزری است که در سمت شمال با توجه به نزدیکی به بیابان قره قوم آب وهوای نیمه خشک پیدا می کند(نقشه ی شماره ی 6).

داده های اقلیمی شهرستان میانگین درجه حرارت هوای 18 درجه سانتی گراد را نشان می دهد. سایر اطلاعات در جدول شماره ی 1 آمده است.

 

میانگین دماC  °

گرمترین ماه   C  °

سردترین ماه  C  °

رطوبت نسبی %

میانگین بارشmm

روزهای بارندگی

روزهای یخبندان

18

43

-2

66

464

95

6

جدول شماره ی 1 - آمار اقلیمی شهرستان ترکمن(مرکزآمار ایران، 1375)

 

در تابستان و اواخر بهار هوا گرم و مرطوب ، بهار و پائیز (تا اواسط) هوایی نسبتا ملایم و در زمستان  دارای  هوای نسبتا سرد و مرطوب  است . بیشتر بارندگی ها در زمستان  روی می دهد. ابرها باران  زا بیشتر از سمت غرب (دریا ) که جهت باد غالب نیز هست می آید . باد غالب دیگر از جهت شمال شرق است که بیشتر مربوط به زمستان می شود. و در زبان ترکمنی به ((سوورتیک)) معروف است. این باد هوای سرد سیبری را وارد منطقه می کند .

رودها و منابع آب

رودهای جاری در شهرستان شامل گرگانرود و قره سو می باشد که اولی شور بوده ودومی نیز آب قابل ملاحظه ای ندارد و عمدتا استفاده ی خاصی ندارند. منابع تامین آب عمدتا آب های زیرزمینی است.

توپوگرافی

شهرستان توپوگرافی دشت دارد که در همه جای آن نسبتا یکسان و بدون عارضه می باشد ؛

در سمت شمال و شرق دشت ترکمن صحرا یا دشت گرگان، در جنوب منظره ی کوه های البرز و در غرب دریای خزر واقع است.

خاک

خاک  زمین های منطقه تقریبا قهوه ای - رنگ است . این خاک که نوع آن آبرفتی دوران چهارم (کواترنری) است نسبتا حاصلخیز می باشد . در این زمین ها  عمدتا چهار محصول  : گندم  ، جو ، پنبه و کلزا کشت می شود. همچنین به طور پراکنده آفتابگردان ، برنج و صیفی. کشت باغی در شهرستان وجود ندارد. مقدار ذخیره آب این خاک  ها حتی در فصل گرم هم مناسب است ، به طوری که با کندن زمین در حدود 2-1 متر مقدار آب در چاله جمع می شود . در همین چاله ی دو متری می توان چند لایه خاک با رنگهای مختلف را دید . خاک نسبتا نرم  است ولی نه سست.

سوانح طبیعی

با توجه به نقشه زلزله ( نقشه ی شماره ی 7 ) می توان اکثر نقاط استان را در خطر زلزله دید چرا که در استان گلستان هم گسل وجود دارد. با توجه به تجربیات اهالی روستا زلزله ی شدید با خسارات جانی و مالی به وقوع نپیوسته است. البته این امر نباید موجب شود تا در امر ساخت و ساز آتی دقت کافی بعمل نیاید. در نقشه ی 7 درجه ی خطر پذیری منطقه متوسط ارزیابی شده است.

اما از نظر سیل با توجه به نوسانات مکرر آب دریای خزر(نقشه ی شماره ی 9) در دوره ها ی مختلف و پیشروی و پسروی متناوب آن و نیز وجود رودخانه های گرگان رود وقره سو، امکان سیل خیزی در سطح شهرستان بسیار بالاست و تا به حال نیز مواردی از بروز سیل و آب گرفتگی در سطح شهرستان مشاهده شده است.

 

 

××××××××××××××××××××××××××××××××

××××××××××××××××××××××××××××××××

 

صفحات مرتبط:

رزومه ی من

استان گلستان

دریافت اطلاعات

نظرسنجی وبلاگ

نقشه های Shape

معرفی روستای چپاقلی

عضویت در خبرنامه ی وبلاگ

دانلود مقالات اولین همایش سراسری دانشجویی جغرافیا

دانلود تمامی مقالات دومین همایش سراسری دانشجویی جغرافیا

دانلود تمامی مقالات سومین همایش سراسری دانشجویی جغرافیا

 

 

 لینک های مرتبط (سایت و وبلاگ های دیگر):

صفحه نخست وبلاگ

 سایت گروه نواندیشان طرح و توسعه

مرکز آمار ایران

مجلات دانشگاه تهران

وبلاگ اسماعیل یمرلی (جغرافیای نوین)

وبلاگ جلیل قزل (شهرسازی)

وبلاگ روستای قرنجیک

وبلاگ روستای پنج پیکر

وبلاگ احسان تراج (شهرسازی شمال)

وبلاگ آییژ عزمی (توسعه روستایی)

وزارت جهاد کشاورزی

موسسه توسعه روستایی ایران

وبلاگ فروش انواع نقشه، لایه های جی ای اس و آمار


/ 0 نظر / 26 بازدید