تاریخ :  ۱۳۸۸/٥/۸
نویسنده :  مجید قرنجیک

 

  موقعیت سیاسی

استان گلستان ؛ شهرستان ترکمن ؛ بخش مرکزی ؛ دهستان جعفربای جنوبی ؛ طول  ′03 °54 شرقی و عرض ′58 °36 عرض شمالی ؛ در حدود 4 کیلومتری شمال شهر بندرترکمن، در کناره ی غربی جاده ی بندرترکمن - گمیش تپه روستایی نوپا (به لحاظ مکانی) وجود دارد که از تجمیع دو روستای «چپاقلی» و «سیدآباد» شکل گرفته و به طور رسمی به همین نام ذکر می گردد، با تلفظ محلی «چافاقلی- ثیداواد» که عموما فقط چافاقلی خوانده می شود(نقشه ی شماره ی 4).

از طرف شمال به روستای خواجه نفس ، از  جنوب به شهر بندر ترکمن ، از غرب به دریای خزر و از شرق به روستای هاشمنلی (بدون ارتباط مستقیم جاده ای قابل استفاده) محدود می شود. به لحاظ سطح بندی  سکونتگاههای  روستایی می توان آن را روستایی منفرد و مستقل دانست.

 

ویژگی های محیطی و جغرافیایی

ویژگی های محیطی و جغرافیایی روستا در قالب توصیفات شهرستان ذکر شد که قاعدتا روستا تابع آنهاست. ارتفاع روستا از سطح آب های آزاد 24 متر است ونیز شیب عمومی آن از شرق به غرب می باشد (بسیار نامحسوس). در عین همواری زمین های اطراف روستا، نشانه هایی از چند پادگانه ی دریایی در اطراف روستا به چشم می خورد که حاکی از پیشروی دریا در دوره های گذشته می باشد که در مکان یابی روستا متاسفانه به این موضوع و نیز اختلاف ارتفاعی اندک آن با سطح دریای خزر توجهی نشده است در حالی که این امر با توجه به برخی مطالعات انجام شده در سطح منطقه نشان از خطر بالای آبگرفتگی منطقه دارد. حتی یکی از آنها از میان بافت روستا می گذرد...

 

در ادامه ی این مطلب و در صفحه ی «معرفی روستای چپاقلی»با برخی ویژگی های دیگر این روستا از قبیل ویژگی های تاریخی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی  آن آشنا خواهید شد.

 

 :: برچسب‌ها: روستای چپاقلی
دانشجوی دکترای جغرافیا و برنامه ریزی روستایی دانشگاه خوارزمی. ضمنا از بازدیدکنندگا محترم وبلاگ تقاضا دارم در صورتی که مشکلی در مشاهده ی مطالب یا دانلود فایل ها دارن، از طریق ایمیل به من اطلاع بدن. ممنون
  :: مجید قرنجیک
Locations of visitors to this page :. چت با مديريت .:
کد وضعيت ياهو در وبلاگ